آشنایی با هنر فرش ایرانی

فرش ماشینی و دستبافت از جمله صنایعی هستند که علاوه بر رفع نیاز ما به عنوان کفپوش به هنری اصیل و منحصر به فرد تبدیل شده اند . حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که از یک نمایشگاه فرش دیدن کنید ، مواجه شدن با آن همه نقش و نگار در یک زمان شما را به دنیایی دیگر می برد که گوشه ای از هنر و زیبایی قالی و فرشبافی است . در حال حاضر دو نوع قالی ماشینی و دستبافت در بازارهای داخلی و خارجی وجود دارد که هر کدام طرفداران خود را دارند . ما سعی داریم در این مقاله شما را با هنر اصیل فرش ایرانی آشنا کنیم چرا که ایران از جمله کشورهایی است که قدمت زیادی در این زمینه دارد و همچنان در دنیای قالیبافی پیشتاز است .
 
1- آشنایی با هنر فرش ایرانی
به عقیده ی کارشناسان فرش محل پیدایش قالی و هنر قالیبافی کشورهای آسیایی است چرا که در نوشته های مورخان و شاعران قدیمی از وجود قالی یاد شده است . علاوه بر این ها سند و مدرک محکمی بر صدق این موضوع وجود دارد و آن قالی کهن و باستانی پازیریک است که کهن ترین قالی جهان نام گرفته است و در سال 1949 توسط یک کارشناس روسی به همراه چند شی باستانی دیگر در گوری یخ زده پیدا شد که قدمت آن را به دوره ی آشوریان نسبت داده اند . با این تفاسیر هنر فرشبافی و فرش از ابتدا خاص ایرانیان بوده و اولین کسانی که صاحب سبک در این حوزه شدند ایرانیان بودند . نمونه های تاریخی زیادی وجود دارد که قدمت این هنر را در کشورمان ثابت می کند . این هنر نه تنها رونق خود را از دست نداده بلکه با پیشرفت چشمگیری روبرو شده که انواع مختلف فرش های ماشینی در این زمینه نمونه های خوبی برای این امر هستند .
 
1-1- فرش های ماشینی
از دیرباز تا کنون فرشهای ایرانی زبانزد خاص و عام بوده است و دنیا نام ایران را با فرش اصیل آن می شناشند که علاقمندان زیادی در سراسر دنیا دارد . از زمانی که فرشهای ماشینی وارد این عرصه شده اند گوی رقابت را از دیگر کشورها ربوده اند و تولید انواع مختلفی از فرش ماشینی مرغوب سلیقه ی مشتریان را با هنر ایرانی عجین کرده اند . با پیشرفت تکنولوژی و ساخت بروز ترین دستگاه های بافت قالی ایران توانسته است با کیفیت ترین فرشهای ماشینی را تولید کند که تراکم های بالایی دارد و از نظر ظرافت در بافت بسیار شبیه به فرشهای دستبافت هستند . در بافت این قالی ها که تراکم های بالایی دارند و به همین دلیل نمی توان از الیاف ضخیم استفاده کرد نخ های باریک و لطیفی مثل اکریلیک که از بهترین الیاف موجود برای بافت می باشد استفاده می شود و در نتیجه فرش ماشینی درجه یکی تولید می شود که در نوع خود بی نظیر است . طراحان ایرانی با ایجاد طرح های جذاب و جدید برای قالی های ماشینی هنر نقشه کشی ایرانی را به نحو احسن به نمایش گذاشته اند .

محصول : برای خرید انواع فرش به صفحه اصلی فروشگاه کالا فرش مراجعه کنید.
 
1-2- فرش های دستباف
هنر و اصالت طرح های فرش دستبافت ایرانی بر هیچ کسی پوشیده نیست چرا که از گذشته ای دور قالی های دستبافت ایرانی در همه جای جهان طرفدار داشته و از آن به عنوان شی ای باارزش یاد می کنند . قالی های دستباف طرح های سنتی و جذابی دارند که چند نوع است و شامل فرشهای لچک ترنج ، خشتی و بته جقه ای می شود که هر کدام جداگانه نمونه های زنده ای از اصالت این هنر می باشد . با اینکه امروزه فرش ماشینی پیشرفت زیادی داشته اند و بافت آن ها به قالی های دستبافت بسیار نزدیک شده است اما هنوز هم قالی های دستباف محبوبیت خود را در بین مردم از دست نداده اند .
 
1-3- تابلو فرش دستبافت و ماشینی
نوع دیگری از فرشها هم وجود دارد که از آن به عنوان تابلو فرش تزئینی استفاده می کنند و به دو صورت دستی و ماشینی وجود دارد . از آنجا که هنر فرشبافی از جمله هنرهایی است که درصد زیادی از مردم به آن علاقه دارند بافندگان به این فکر افتادند تا این هنر را بیشتر در معرض نمایش بگذارند و از آن ها به عنوان تابلو فرش استفاده کنند که همین امر موجب شد تا حوزه ی گسترده ای در این زمینه ایجاد شود که بازار تابلوفرش را در دنیا بدست گرفت و طرح های جذابی در این زمینه بافته می شود که شامل مناظرطبیعی ، تصاویر حیوانات ، آیات قرآن و نقاشی های معروف می شود .
 
1-4- اهمیت فرش های ماشینی در جهان
با توجه به اطلاعاتی که گفته شد فرشهای ماشینی و در کل هنر فرشبافی ایرانی در بین مردم چه داخل و چه خارج از محبوبیت خاصی برخوردار است . طرح و نقش های زیبایی که برای بافت این قالی ها استفاده می شود تماما از طبیعت اطراف الهام گرفته می شود که جانی تازه به نقش و نگار این قالی ها می دهد . کشور های پیشرفته ی جهان مثل آمریکا ، آلمان و درصد زیادی از کشور های اروپایی و آسیایی وارد کنندگان اصلی فرش ماشینی ایرانی هستند که طراحان ایرانی توانسته اند سلیقه ی آن ها را با هنر خود عجین کنند به طوری که با وجود فرشهای ایرانی کمتر به سراغ قالی های دیگر کشور ها می روند چرا که بدون اغراق نمونه ی طراحی و بافت قالی های ایرانی را در هیچ یک از انواع قالی های دیگر کشور ها نمی توان یافت و شاید به جرات می توان گفت که آن ها قادر به رقابت با این هنر اصیل نیستند .

جهت سفارش و یا خرید فرش با شماره 09391613767 ارتباط بگیرید . ( تماس، تلگرام و واتس)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *